İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Birikim
  3. Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Demek?

featured

Kredi kartında yapılan işlemler sonucunda, bazı ödemeler bekleyen provizyon adı altında listelenmektedir. Peki, bekleyen provizyon ne demek? Provizyonda bekleyen işlem ne anlama gelir? Bu yazıda hepsini öğrenecek ve aklınızda soru kalmayacak.

Son dönemlerde internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş çok artış gösterdi. İnsanlar artık bu şekilde ihtiyaçlarını çok daha uygun fiyatlara satın alabilmektedir. Bunun için kullanılan kredi kartlarının uygulamalarında ekstra taksit gibi bildirimler kullanıcıya gözükmektedir. Buna ek olarak harcananlar kısmında bekleyen provizyon diye bir kısım gözükmektedir. Kullanıcılar bunun ne anlama geldiğini çok merak etmekte. Provizyon hakkında her şeye yazımızda değindik.

Provizyonda Bekleyen İşlem Ne Demek?

Provizyon, bankaların güvenlik önlemi için çıkartmış olduğu, gün içinde yapılan harcamaların kart işlemlerine eklenmeden önce kontrole tabi olduğu bir sistemdir. Provizyonun bekleme süresi genellikle 1-2 gün sürmektedir. Bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Dolandırıcılık durumlarına karşı, yapılan alışverişin hangi pos ve bankadan çekildiği kontrol edildikten sonra onay verilmekte ve kartın işlemlerine eklenmektedir.

Mutlaka Okuyun: Kredi Kartı Akıllıca Kullanma Önerileri

İşlemin provizyonda bekliyor olması, kartınızdan tutarın düştüğü anlamına gelir. Bu süre zarfında bankanızın size sunduğu ekstra taksit ve taksit erteleme gibi durumlardan yararlanmanız mümkündür. Provizyon onayındaki harcama, ekstre kesim tarihinizi geçse dahi, hangi gün alışveriş yapılmışsa o günün işlemlerine eklenir.

#Bekleyen provizyonu iptal edebilir miyim?

Bekleyen provizyon eğer ki size ait değilse iptal etme imkanınız elbette var. Bunun için bankanızla görüşmeniz gerekmektedir. Eğer, güvenilir yerlerden alışveriş yaptıysanız yaptığınız alışverişi iptal ederek provizyonunda iptal olmasını sağlayabilirsiniz. İade ve iptal süreci aynı şekilde 1-2 günü bulabilir.

#Her yapılan alışveriş bekleyen provizyon olarak mı gözükür?

Hayır, alışverişlerin sadece bir kısımları ve bazı riskli ve güvenirliği belirli olmayan yerlerden yapılan alışverişler provizyona eklenir. Bazı durumlarda yüksek meblağlar ve çok güvenilir sitelerden yapılan alışverişlerde bu kısımda gözükebilmektedir.

#Kredi kartıma yapılan iade provizyona düştü?

Bekleyen provizyon kısmına sadece yapılan harcamalar değil kartınıza yapılan iadelerde eklenebilmektedir. Harcamalar kredi kartından düşmekte ancak kartınıza gelen iadeler provizyon sürecinde kart bakiyenize eklenmemektedir. Kontrol süreci bittikten sonra genellikle 1-2 gün içerisinde iade tutarı hesabınıza eklenmekte ve provizyondan çıkmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap