İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Birikim
  3. Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım Fonu Nedir?

featured

Yatırım fonu, yatırımcı olan kişilerden alınan nakitler ile sermaye piyasasındaki araçları, kıymetli madenleri, hisse senetlerini ve tahvillerin yönetilmesine denilmektedir. Herkes yatırım yaparak yatırım fonuna katılabilmektedir. Yatırımın yönetildiği ve yapıldıkları portföylere göre birçok çeşidi bulunmaktadır. En sık kullanılan yatırım fonları şu şekildedir; Likit fon, bono ve tahvil fonu, hisse senedi fonu, gayrimenkul yatırım fonu, karma fon, fon sepet, değişken fon, altın fonu, iştirak fonu, garantili fon, serbest yatırım fonu, kıymetli madenler fonu, grup fonu, sektör fonu, borsa yatırım fonu, korunma amaçlı fon, girişim sermayesi yatırım fonu ve emeklilik yatırım fonları en çok kullanılanlardır. Yatırım fonlarının birçok avantajı bulunmaktadır. Örneğin bu fon ile yapılan yatırımların yönetimi uzman kişiler tarafından yapılmaktadır, Az riskli ve getirisi yüksek bir alandır, kişisel olarak yapılan tasarruflar ile elde edilemeyen yatırımların birkaç kişinin bir araya gelmesi ile elde edilebilmektedir ve fona yatırım yapıldıktan sonra süreçle ilgili hiçbir işlem için kişi uğraşmaz. Bu gibi avantajlarından dolayı yatırım fonu mantıklı bir seçim olmaktadır.

Likit Fon Nedir?

Yatırım fonu çeşitlerinden olan akışkan fon, 90 günden az kalan vadelerden oluşan açık uçlu olan yatırım fonuna denilmektedir. Bu fonların içeriği devlet bonoları ve tahvilleri, hisse senetleri ve değerli madenler gibi şeylerden oluşmaktadır. Nakit paranın olması durumunda ve bu paranın yakın bir zamanda kullanılacağı düşünüldüğünde likit fon kullanılması uygun olucaktır.1 yıl içerisinde yaklaşık olarak %6 oranında bir getiri sağlamaktadır. Likit fonları yatırımın kolay yapılması, az riskli olması ve portföy çeşitliliği açısından avantajları bulunmaktadır.

Fon Getirileri

Yatırım fonunda bulunan portföylerin değeri arttığında, değeri artanlar satılır ve sermaye kazancı adında bir kazanç elde edilir. Elde edilmiş olan karlar ya da zararlar fonda buluna portföy değerlerine yansıtılmaktadır. Portföyler kar veya faiz fon getirileri sağlayarak kazanç elde edilebilir. Fonda bulunan menkul kıymetlerin değerleri arttığında fakat satış yapılmıyor ise katılma payları denilen payların değerleri artmaktadır. Yatırım fonlarındaki değerin yüksek olması durumunda yapılan yatırımların değerleri de yüksek olmaktadır.

Altın Fonu

Altın günümüzde yatırım için güvenli bir liman olarak görülmektedir. Altın fonu ise genelde külçe altın ya da altın üretimi yapan şirketlere yatırım yapan yatırım fonu olarak görülmektedir. Altın fonunda amaç yapılan altın yatırımlarından iyi derecede bir kar elde etmektir. Altın fonuna yatırım yapılmasının bazı avantajları bulunmaktadır. Örneğin ekonomik durgunluk dönemlerinde diğer yatırım alanlarına göre altın yatırımı güvenli olmaktadır. Çoğu kişi için altın fonu ideal bir yatırımdır.

Yatırım Fonu

Yatırımcılardan alan nakitler ile bazı yatırım araçlarına yapılan ve yöneten fonlara yatırım fonu denilmektedir. Katılımcılar bir pay satın alarak yatırım fonuna katılabilmektedirler. Yatırım fonlarını alanında profesyonel olan kişiler yönetmektedir. Bu yüzden yatırım fonları güvenli ve daha az risklidirler. Piyasadaki haraketlilik ile yatırım fonunda getiriler olmaktadır. Piyasaya göre getiriler değişmektedir.

Yatırım Fonu Ne Kadar Kazandırır?

Yatırım fonunda bir pay satın alarak fona katılmak isteyen kişilerin aklında yatırım fonu ne kadar kazandırır sorusu bulunmaktadır. Bazı işlemlerin yapılması halinde yatırım fonu üzerinden büyük kazançlar elde edilebilmektedir. Yatırım fonunda 3 farklı yol üzerinden kazanç sağlanabilir. Bunların ilki paranın yatırıldığı portföyün değerinin artması durumunda kazanç elde edilebilir. Malın değeri arttıktan sonra satılarak iyi kazanç elde edilebilir.2. yöntem ise fonda olan bir menkulün değerinin artmasında fakat satılmamasında da payın değeri artarak büyük getiriler elde edilebilir. Son yöntem ise ekonomik durumlara göre elde edilen faizler ve karlardır. Bu yöntem ile de kazançlar elde edilebilir. Yatırım fonunda gelişmelerin yakından takip edilmesi ile büyük kazançlar elde edilebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap