İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Birikim
  3. Birikim yapmak sandığınız kadar zor değil

Birikim yapmak sandığınız kadar zor değil

featured

Hayallerinize giden yolda birikim yapmak sizleri çok daha düzenli hayata itmekte ve hatta yaşamdan aldığınız tadı bile değiştirmektedir. Birikim yapmanın en güzel yollarını öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Birikim yapmak herkesin hayali olabilir ancak isteyip uygulamaya döken kişi sayısı oldukça azdır. Bazıları hiç denemeden birikim yapamıyorum, elimdeki bütün para hemen bitiyor gibi laflar ile kendilerini üzmektedir. Ancak sizlere o kadar güzel fikirler ve bakış açıları kazandıracağız ki, neden ben bunu düşünemedim demeniz muhtemeldir. İşte hayallerinize giden yolda birikim yapabilmeniz için altın öneriler.

Giderlerinizi gözden geçirin

Birikim yapmak istiyorsanız giderlerinizi sürekli gözden geçirmeli, gerekirse not almalı ve gereksiz yapılan harcamaları en aza indirmelisiniz. Hatta sıfıra bile düşürebilirsiniz. Her ne kadar giderleriniz size gereksiz gelmese de, bakış açınızı değiştirerek giderlerinizi düzene sokabilirsiniz.

Örneğin; market alışverişlerinizi kesinlikle aç olduğunuz zamanlarda yapmayınız. İnsanlar açken alışveriş yaptıklarında, ihtiyaçları dışında çok daha fazla market ürünü satın almaktadırlar. Gerekli gereksiz yapılan bu alışverişler, kişinin bütçesini yormaktadır.

Faturalarınızı düşürün

Elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturaları çoğu kişinin aylık gelirinin %25’i kadarını bulmaktadır. Bu aslında oldukça büyük bir rakamdır. Faturalarınızı düşürmenin yolları oldukça basittir aslında. Üstelik bu farkındalık hem insanlık hem kendiniz için büyük fayda sağlayacaktır. Gelelim futalarınızı nasıl düşüreceğinize;

  • Aydınlatmalarınızı LED lambalar ile değiştirin
  • Klozet kullanan kişiler, küçük olan lavabo ihtiyaçları için sifondaki suyun tamamını kullanmayın. İmkan var ise bu ihtiyaçlardan sonra bir meşrebe su dökmek yeterli olacaktır
  • Telefon faturalarınızı minimum düzeyde tutup, ekstra bir özellik satın almayın. Telefondan TV, haber paketleri gibi…
  • Evinizde internet var ise, telefon paketlerinde çok fazla GB veren pahalı tarifeleri tercih etmeyin
  • Gereksiz yere televizyon ve lamba açık bırakma gibi huylarınızdan kurtulun

Her ay maaşınızdan bir miktar köşeye atın

Bunu elbette herkes akıl ediyordur. Ancak maaşımdan bana para kalmıyor diyen kişiler yukarıdaki önerileri dikkate alarak, azda olsa köşeye para atabilir. Ancak bunu nakit olarak yapmak bulunduğumuz ekonomik durum içerisinde paranızın erimesine neden olabilir. Bunun için en mantıklı tercih gram veya yarım altın biriktirmek olacaktır. Bu sefer kumbaraya bozuk para yerine gram altın atmaya başlayarak bir farklılık yaratın. Durumunuz var ise çeyrek ve üstü altınlar ile kumbaranızı doldurmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde uzun vadeli birikim yaptığınız kazancınız oldukça fazla olacaktır. Altın birikimi uzun vadede her zaman kazandırır.

Ek kazanç yolları arayın

Ek kazanç herkesin hayalidir. Ancak bazı kişiler işlerinden yorgun gelmekte ve ek bir iş için güçleri kalmamaktadır. Bu durumda olmayan kişiler ek iş ve mesai yaparak ek kazanç sağlayabilir, altın birikimlerini arttırabilirler. Ancak güçleri olmayan kişiler ise evden, telefondan veya bilgisayardan ek kazanç yolları arayarak bu alanda ufakta olsa gelir elde edebilirler.

Evden çalışarak para kazanmak çokta zor değildir. Evli kişiler bu alanda eşlerinden destek alıp beraber iş yürütebilirler. Örneğin, bilgili olduğunuz veya ilginizin bulunduğu alanlarda blog yazıp Adsense üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise sosyal medya üzerinden satış yapmaktır. El beceriniz iyi ise, sevdiğiniz alanda ürünler tasarlayıp kendi imkanlarınız ile yapıp sosyal medya üzerinden satış yapabilirsiniz. İnstagram üzerinden e ticaret yapan oldukça fazla kişi bulunmakta ve azımsanmayacak kadar gelir elde etmektedirler.

Yorum Yap

Yorum Yap