1. Anasayfa
  2. Kişisel Finans

Sigarayı bırakarak para tasarrufu yapmak?

Sigarayı bırakarak para tasarrufu yapmak?
0

Tasarruf yapmanın yolları çok fazladır. Bunlardan biriside kötü alışkanlıklardan vazgeçmektir. Aslında bu ayrıntı inanılmaz tasarruf yöntemleri arasında yer alır. Sigara, alkol ve en kötüsü madde bağımlılığı insanları hem ruhen hem de maddi açıdan çok sıkıntıya sokar.

Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın

Sizi maddi ve manevi yönden sıkıntıya sokan kötü alışkanlıklarınızı bitirmek için çok çalışın. Çaba göstermezseniz bu durumdan kurtulmak için istekli olmazsanız, sonuçta alamazsınız doğal olarak. Kötü alışkanlıkların en yaygın olanı sigaradır. Birçok kişi giyiminden ve hatta gıdasından kısıp sigaraya para harcamaktadır.

Sigarayı bırakarak tasarruf yapmak çok kolaydır. Sigara, en kolay bırakılabilecek kötü alışkanlıklar arasında yer alır. Kendiniz bırakamıyorsanız bunun için yardım alabileceğiniz oldukça fazla hastane, eczane ve ücretsiz destek hatları bulunmaktadır.

Sigaraya harcanan para aylık bazda oldukça fazladır

Sigara son yıllarda oldukça zamlanmıştır. Gelen zamlar doğrultusunda sigaraya bir kişi ortalama olarak günde 15-20 TL para harcamaktadır. Buda aşağı yukarı bir asgari ücretinin 4/1’ine denk gelmektedir. Bu para ile her ay ortalama olarak 1.5 Gram altın birikim yapılabilmektedir. Maaştan nasıl tasarruf yapılır cevabını arayanlardansanız bu tasarruf yöntemini kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederiz.

Mutlaka Okuyun: 10 İnanılmaz Tasarruf Yöntemi

Günde bir paket içen birisi için hesaplanmıştır bu oranlar. Ancak bazı kişilerin bağımlılığı çok fazla olmaktadır ve günlük 2 paket içen insanlar bile bulunmaktadır. Maddiyat her türlü toparlanabilir ancak sağlık riske edilmeyecek bir durumdur. Bu yüzden özellikle sağlığınız sonra tasarruf edebilmeniz için bu alışkanlıklardan hemen kurtulmanızı öneriyorum.

Uyuşturucu ve alkol bağımlıları, borç yatağına düşebiliyor

Sigara bu kötü alışkanlıklar içerisinde en uygun fiyatlı olanıdır. Ancak daha kötüsü olan alkol ve madde bağımlısı olan kişiler çok fazla para harcayabilmekte ve borç yataklarına düşebilmektedir. Hatta bu durum bazı zamanlarda öyle raddeye gelmektedir ki, ev, araç satmalar ve hatta tefecilerden bile borç alınabilmektedir. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin elbette ancak bu kötü yola girdiyseniz çıkmakta sizin elinizde.

Uyuşturucu ve alkol yüzünden evinden hatta ailesinden olan çok kişi örnekleri bulunmaktadır. Maddi olarak batan, işini ve ailesini kaybeden bu kişilerin durumu çok daha kötü bir hal alabilmektedir. Oysaki, bu yoldan sonucu ne olursa olsun bir şekilde kurtulup, maddiyatı ve hayatı düzene sokup devam etmek hayati önem taşımaktadır.

Kötü alışkanlıklarınızı, temel ihtiyaçlarınızdan önde tutmayın

İnsanlar sigara ve diğer kötü alışkanlıklarını temel ihtiyaçlarından önde tutmaktadır. Kıyafetleri eskidiğinde kıyafet almak yerine günlük 20 TL sigaraya harcamaktadır ve kıyafete gelince param yok gibi laflar söylemektedirler. Verdiğim bu örnek farklı durumlarda ve ortamlarda herkesin tanık olabileceği bir olaydır. Yemek ihtiyaçlarını dahi erteleyip sigaraya para bulan kişilerin bu huylarından acilen vazgeçmeleri gerekmektedir.

Sigara gibi kötü alışkanlıklara para bulup, temel ihtiyaçlara durumlarını yetiremeyen kişiler, kendilerini en kısa zamanda düzene sokup hayatlarında başarılı olmak için çok çalışmaları gerekmektedir. Kimse böyle sıradan ve basit bir hayat geçirmek istemez. Hiç kimse son parasını sigaraya verip aç kalmak istemez. Bu durumda bağımlılıklar bitirilmeli, temel ihtiyaçlara önem verilmesi gerekmektedir.

Mutlaka Okuyun: Nelerden tasarruf edebiliriz kısaca?

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir