Çeviri Yaparak Nasıl Para Kazanılır? Çeviri Yap Para Kazan

çeviri
çeviri yaparak nasıl para kazanılır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternette para kazanmanın 2021 yılı itibari ile birçok yolu bulunmaktadır. Gelişen teknolojiler ve yaşam şeklinin değişimi ile iş çeşitleri de artık evirilmiş ve farklı bir hal almıştır. İşlerin bazı kısımları freelancer olarak ya da home office şeklinde yapılmaktadır. Bu nedenle para kazanmak isteyen birçok kişi için bu çok iyi bir fırsat olmaktadır. Evden çalışarak iyi paralar kazanılabilmektedir. İnternet üzerinden para kazanma yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. Örneğin grafik tasarımı yapmak, logo tasarlamak, sanal asistanlık yapmak ve çeviri yapmak gibi birçok para kazanma yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni ise çeviri yapmaktır. Özellikle İngilizce bir dünya dili olmasından dolayı birçok sektörde İngilizceden Türkçeye ya da Türkçeden İngilizceye çeviri için iş seçenekleri bulunmaktadır. Çeviri yapmak için ise İngilizce bölümü okumak ya da çok iyi derecede İngilizce bilmek yeterli olmaktadır. İnternette birçok site üzerinden gerek İngilizce gerekse diğer birçok dilde Çeviri İşleri yapılarak para kazanılabilmektedir.

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Genelde Çeviri İşleri kelime sayısına göre ücretlendirilmektedir. Bu ücretlendirmeler sabit değildir. Her yerin farklı bir ücret tarifesi bulunmaktadır. Fakat çeviri işi ile iyi paralar kazanılabilmektedir. Özellikle İngilizcesi çok iyi olan kişiler günde 4-5 saatlerini ya da daha fazlasını ayırarak normal bir 8-5 iş gibi ya da daha fazlasını kazanabilmektedirler. Ücretlendirmeler hem kelime sayısına hem de çeviri yapılacak alana göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin tıp ya da hukuk alanındaki çeviriler ile oyun çevirileri aynı olmamaktadır. Tıp gibi alanlar çok fazla İngilizce terim bilmek istediği için ücretlendirmeler o alanlarda daha yüksek olmaktadır. Bu alanlardaki çevirileri herkes yapamamaktadır. Çünkü hem zorlayıcı hem de oyalayıcı olmaktadır. Bu nedenle bu tür çeviriler genelde daha deneyimli kişiler tarafından yapılmaktadır.

Çeviri İşleri günümüzde en popüler para kazanma yöntemlerinden birisi olmaktadır. Çeviri işleri genelde belirli siteler üzerinden yapılmaktadır. Bu sitelerde çeviri işleri için teklif verilmekte ve teklife göre çeviriler yapılmaktadır. İnternet üzerinde bu türde birçok site bulunmaktadır.  Bionluk, Upwork, Çevirihavuzu, Gengo, Guru, OneHourTranslation, Verbalizeit, Freelancer.com, Jooble ve Tercümanbul.com gibi siteler örnek verilebilmektedir. Bu siteler üzerinden birçok dilde çeviri yaparak para kazanılabilmektedir. Aynı zamanda İngilizce dışındaki dillerin ücretlendirmeleri daha yüksek olmaktadır. Bunun sebebi ise İngilizcenin hemen hemen herkes tarafından bilinmesi ve çevirecek kişi sayısının fazla olmasına rağmen diğer dillerde mevcut çevirmen azlığıdır.

Çeviri Siteleri

Çeviri işleri için bazı internet siteleri sıkça tercih edilmektedir. Fakat bu internet siteleri kullanıcılardan belirli bir oranda komisyon almaktadır. Bu komisyon ücretleri çok yüksek olmamaktadır. Çeviri İşleri için internet siteleri dışında forum siteleri de bulunmaktadır. Forum siteleri internet sitelerine oranla daha avantajlı olmaktadır. Bunun sebebi ise buralardan herhangi bir komisyon ücretinin alınmamasıdır. Bu forum sitelerinde çeviri yapmak için doğrudan işverenler ile iletişime geçilmektedir. Fakat buralarda da internet çeviri sitelerine göre iş seçeneği çok fazla olmamaktadır. Forum sitelerine örnek olarak ise wmaraci, R10 ve iyinet siteleri verilebilmektedir. Bu siteler tamamen güvenilirdir ve işverenler ile doğrudan iletişim kurularak iş hakkında bir anlaşmaya varılabilmektedir. En öne çıkan ve en çok tercih edilen çeviri siteleri ve işlerin işleyişi şu şekilde olmaktadır;

nasıl çeviri yapılır

Bionluk

Bionluk hemen hemen herkes tarafından bilinen online para kazanma sitesidir. Bu siteden sadece çeviri değil aynı zamanda logo tasarım, grafik tasarım ya da sanal asistanlık gibi birçok alan üzerinden para kazanılabilmektedir. Bionluk’ta Çeviri İşleri diğer işler gibi teklif üzerinden yapılmaktadır. Siteye kaydolurken ne alanda para kazanılmak istendiği, becerileri, cv ve ücret talebi gibi alanlar doldurulmaktadır. Kayıt işleminden sonra çeviri alanında olan ilanlara teklif vererek ya da size gelen çeviri tekliflerini değerlendirerek para kazanılabilmektedir. Bionluk yetenekli, deneyimli ve profesyonel kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu site üzerinde sadece İngilizce değil daha birçok dilde çeviri ilanları yer almaktadır.

ÇevirimVar

 Çevirimvar sitesi online bir tercüme bürosudur. Bu nedenle bu platform üzerinde genelde çeviriler profesyonel ve deneyimli kişiler tarafından yapılmaktadır. Farklı dillerde ve farklı alanlarda birçok metin çeviri işleri bulunmaktadır. Bu alanlar hukuk, tıp, akademik, pazarlama ya da teknik gibi alanlarda olabilmektedir.

Freelancer.com

Freelancer olarak çalışanların buluştuğu bir site olan bu site de birçok alanda para kazanılabilmektedir. Pazarlama, metin yazarlığı, logo tasarım ya da çeviri gibi alanlardan para kazanma fırsatı bulunmaktadır. Kayıt aşamasından geçerek para kazanmak için hemen iş ilanlarına bakarak size en uygun ilanı bularak işe başlayabilirsiniz. Birçok internet kullanıcısı ve freelancer çalışan kişi Çeviri İşleri için bu siteyi sıkça tercih etmektedir.

Çeviri İşlerinden Ne Kadar Para Kazanılır?

Çeviri genelde iyi kazanılan bir alandır. Bu işe girmek isteyenlerin kafasında genel olarak çeviriden ne kadar para kazanılır gibi sorular yer almaktadır. Bu alanda sabit bir fiyat bulunmamaktadır. Çünkü çeviri işleri freelancer olarak yapılan işlerdir. Ne kadar çeviri yapılırsa o kadar çok para kazanılabilmektedir. Aynı zamanda çeviri ücretlerini yükselten bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar kelime sayısı, çeviri alanı, deneyim süresi ve hangi dilde çeviri yapılacağıdır. Bu hususlara göre fiyatlar azalmakta ya da yükselebilmektedir. Temel olarak kelime başına ücretler belirlenmektedir. Bu ücretler her yere göre değişse de genelde bu ücret kelimesi 3 ya da 4 TL gibi değişebilmektedir. Bu ücret değişkendir. Kesin bir fiyat değildir. Aynı zamanda bu işe yeni başlayan kişiler ile yıllarca bu işi yapmış deneyimli ve tecrübeli kişilerin kazanacağı para doğal olarak aynı olmamaktadır. Kısacası Çeviri İşleri için kazanılan para birçok faktöre göre değişebilmektedir.

Çeviri Yaparak Para Kazanmanın Diğer Yöntemleri

Çeviri yaparak para kazanmak için en bilindik yöntem metin çevirileridir. Fakat metin çevirileri yapmak dışında da çeviri yaparak para kazanmak mümkündür. Yabancı film ya da dizilerin altyazılarını çevirmek de yine popüler bir para kazanma yöntemidir. Özellikle iyi çeviri yeteneği olan kişiler için altyazı çevirmenliği yapmak çok kolay bir para kazanma yöntemi olmaktadır. Çünkü genelde film ya da dizilerin replikleri kısa ve basit yapıda olmaktadır. Bu da çeviri işini kolaylaştırmaktadır. Fakat altyazı çevirmenliği metin yazarlığına göre daha az ücret aralığında bulunmaktadır. Altyazı çevirisi yapmak genelde öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise kolay bir iş olmasıdır.

çeviri yaparak para kazanmak

Altyazı çevirisinden başka bir para kazanma yöntemi ise kitap çevirisi yapmaktır. Fakat kitap çevirisini herkes yapamamaktadır. Çünkü kitapları çevirmek için bu işi uzun yıllar yapıyor olmak, tecrübeli olmak, dili çok iyi bir şekilde bilmek ve çok fazla kitap okumuş olmak gibi birçok husus gereklidir. Fakat en yüksek para kazandıran Çeviri İşleri de kitap çevirisi olmaktadır. Diğer işlere göre daha zaman alan ve oyalayıcı bir iştir. Kitabı çevirmek için hem dil kurallarını çok iyi bilmek hem de kitabın içeriğine hâkim olmak gereklidir.

Çeviri İşleri iyi para kazandıran işlerdir. Kazanılan paranın miktarı ise tecrübe, dil veya ne kadar fazla çeviri yapıldığına bağlı olmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çeviri Yaparak Nasıl Para Kazanılır? Çeviri Yap Para Kazan

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bakiye.org ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!