Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun zamanlar araç sahibi olanların gayet hâkim olduğu bir konu olmakla beraber yeni araç sahibi olanlar tarafından sıkça sorulan sorulardan biri de “zorunlu trafik sigortası nedir” sorusudur. Karayolları Trafik Kanunu içerisinde esasları belirtilmiş olan trafik sigortası, motorlu aracın trafikte karıştığı kaza sonucunda karşı tarafın ve üçüncü şahısların mal ve canlarına verdikleri maddi zararların karşılanması maksadıyla yapılan bir sigorta çeşididir. Maddi zararların karşılanmasındaki tutar poliçe içerisinde anlaşılan miktarlarda olmaktadır. Bu sebeple bir olay sonrasında zor durumda kalmamak için araç sigortası yapılırken poliçe metni dikkatlice incelenmelidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Olmayan Araç Trafikten Men Edilmektedir.

Motorlu bir aracı olan şahsın bu sigortayı yaptırması kanunen zorunlu olup, her sene geciktirmeden yenilenmesi gerekmektedir. Yenilenmediği takdirde her gecikilen ay için %5 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır. Ayrıca zorunlu olması dolayısıyla sigortasız bir aracın trafikte olduğu trafik polislerince tespit edildiği anda araç trafikten men edilmekte ve para cezası uygulanmaktadır.

Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası nedir” konusu netleştirildikten sonra bu sigortanın nasıl ve ne şekilde yapılacağı soruları akla gelebilmektedir. Trafik sigortası bizzat sigorta acentelerine başvuru yapılarak yapılabileceği gibi internet üzerinden de güvenli bir şekilde yaptırılabilmektedir. Bir defa trafik sigortası yaptırıldığında sigorta acentesi o aracın sigorta yenileme sürelerini otomatik olarak takip etmekte, sigorta bitimine 15 gün kala sigortalıyı uyarmakta ve fiyat teklifinde bulunmaktadır. Mutabık kalınması durumunda araç sigortası sigorta acentesi tarafından yenilenebilmektedir.

Araç Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sigortası sorgulama internet üzerinden e-devlet sitesini kullanarak kolayca yapılabilmektedir. E-devlet sitesine T.C. kimlik numarası ve şifre ile girildikten sonra arama menüsüne araç sigortası şeklinde yazarak çıkan seçeneklerden trafik poliçe sorgulama satırına basılmalıdır. Bu sayfada sorgulama yapılmak istenen aracın plaka numarası ilgili satıra yazılmalı ve sorgulama butonuna basılarak gerekli bilgiler listelenmektedir. Bu sayfada poliçe başlama bitiş tarihleri ve sigorta şirketi gibi bilgiler görüntülenmekte olup daha detaylı bilgi için satır sonunda bulunan sekmeye basılması gerekmektedir.

Güncel Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2020

Zorunlu trafik sigortası fiyatları 2021 senesi için online olarak hesaplanabilmektedir. Fiyat belirlemelerinde bir kısım faktörler etkili olmaktadır.  Fiyatlar sürücünün geçmiş yıllardaki yapmış olduğu kazalar, trafik kural ihlalleri ve aracın hangi ilde kayıtlı olduğuna göre değişmektedir.

Fiyatlar Sürücünün Geçmiş Yıllardaki Yapmış Olduğu Kazalar

Fiyat belirlenmesinde oldukça önemli olan bu kriter 7 basamaktan oluşmaktadır. Sürücü ehliyetini ilk aldığında 4. basamak olarak değerlendirilmekte ve herhangi bir hasarsızlık indirimi uygulanmamaktadır. Bir sonraki döneme kadar herhangi bir kazaya karışmayan araç sürücüsü 5. basamağa çıkarak aracına bir sonraki dönemde %15’lik hasarsızlık indirimi yapılmaktadır. Bu indirimler 7. basamağa gelen kadar herhangi bir kazaya karışılmaması durumunda her sene %15’lik artan oranlarla devam ederek en son 7. basamakta %45 olmaktadır. Tam tersi olarak kazaya karışılması durumunda ise %50’lik prim artışları ile 1. basamağa kadar devam etmekte ve en son %150’lik prim artış zammı uygulanarak sürücünün sigortası yenilenmektedir. En uygun trafik sigortası fiyatları belirlenirken istifade edilmesi ve daha açıklayıcı olabilmesi için aşağıda verilen bilgilerden yararlanabilirsiniz.

  • 7. Basamak, 4. yıl üst üste hiç kaza yapılmadı ise %45 hasarsızlık indirimi
  • 6. Basamak, 3. yıl üst üste hiç kaza yapılmadı ise %30 hasarsızlık indirimi
  • 5. Basamak, 2. yıl üst üste hiç kaza yapılmadı ise %15 hasarsızlık indirim uygulanır.
  • 4. Basamak, ehliyeti ilk aldığınız yıl herhangi bir indirim uygulanmaz.
  • 3. Basamak, 2. yılınız ancak bir önceki dönem kazaya karıştınız, %50 prim artışı
  • 2. Basamak 3. yılınız ve üst üste her yıl kazaya karıştınız, %100 prim artışı
  • 1. Basamak 4. yılınız ve her yıl üst üste kazaya karıştınız, %150 prim artışı

Trafik İhlalleri

En ucuz trafik sigortası belirlenirken bakılan diğer bir konu sürücünün geçmiş dönemde aldığı trafik cezalarıdır. Alınan cezalar riskli bir durum olarak değerlendirilerek trafik sigorta ücretini arttırmaktadır.

Aracın Kayıtlı Olduğu İl

Aracın kayıtlı olduğu ildeki trafik yoğunluğu göz önüne alınarak trafik sigorta ücretleri değişebilmektedir. Trafik sıkışıklıklarının yoğun olduğu büyük şehirlerde sigorta ücretleri diğer az yoğun olan yerlere nazaran daha fazla olmaktadır.

Trafik Sigortası Teklif Al

Trafik sigorta ücretleri sigorta firmalarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple sigorta yaptırılmadan önce detaylı bir inceleme yapmak en uygun fiyatı bulmak açısından önem taşımaktadır. Fiyat araştırma işini kendinizin bizzat tek tek sigorta firmalarını arayarak yapabileceğiniz gibi bu zahmetli işi internet aracılığı ile saniyeler içerisinde yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Yapmanız gereken, güvenli bir sigorta firması internet sitesinden gerekli basit bilgileri girdikten sonra “trafik sigortası teklif al” butonu tıklamak ve çıkan sonuçları inceleyerek satın almayı gerçekleştirmektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Bakiye.org ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!