İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Banka
  3. Kredi Kartı Nakit Avans Nedir?

Kredi Kartı Nakit Avans Nedir?

featured

Kredi kartı bazı bankalarca veya finansal kurumlarca kişilere verilen kişilere verilir. Anlaşmalı mağazalarda, AVM’lerde, kafe ve restoranlarda POS cihazı ile ödeme yapılır. ATM’lerden 7 gün 24 saat nakit avans çekimi yapılabilir.

Nakit avans, kredi kullanım oranını yükseltmek için bankaların uyguladığı bir yöntemdir. Bu yöntem ile kredi çekiyormuş nakit çekip borç taksitlendirilerek ödenebilir. Borç ödemesi aylara yayıldığından dolayı pratik bir yol olarak tercih edilir. Kısa vadede ödenemeyecek ise taksitli nakit avans seçilir.

Nakit Avans Faizi Nedir?

Nakit avans faizi oranlarından fazladır. Bu faizlere ek olarak kullanılan miktara göre belirli oranda kullandırılma bedeli eklenir. Para ertesi gün yatırılırsa dahi bu kullanım bedeli ödenir. Çekilen avansın yatırılmadığı her gün için faiz işler.

Nakit Avans Kimlere Verilir?

Nakit avans yalnızca kredi kartı kullanan kişiler için verilen bir sınır değildir. Banka hesabı bulunan, bankadan maaş alan ve bankadan kredi çeken müşterilere Kredili Mevduat Hesabı olarak para yatırılır. Bu para çekilirse veya kullanılırsa tercihe göre taksitle geri ödeme yapılabilir.

Taksitli Nakit Avans Vadesi Nedir?

Taksitli nakit avans vadesi 12 aydır.  Çekilen taksitli nakit avans maksimum 12 aya kadar vadelendirilebilir.

Harçlık Avans Nedir?

Harçlık Avans, Kredi Yurtlar Kurumu üzerinden burs veya kredisi alan öğrencilere verilmektedir. Öğrencilerin banka kartlarına tanımlanan, hesapta nakit bulunmasa dahi yalnızca alışverişte kullanılabilecek kadar faizsiz ve masraf bulundurmayan bir alışveriş limitidir.

Harçlık Avans Nakit Çekilir Mi?

Harçlık avans nakit çekilmez. Sadece banka kartına tanımlı hesaptan sanal alışverişlerde veya anlaşmalı POS cihazlarıyla ödeme yöntemi gerçekleştirilir.

Harçlık Avans Nasıl Aktif Edilir?

Harçlık avans ATM’lerden, müşteri hizmetlerinden, online internet şubesinden veya SMS ile aktif edilir.

Kredi Kartından Nakit Avans Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çekilen miktar ve vade göz önünde tutularak hesaplama yapılır. Nakit avans çekilen kartın internet bankacılığından da kolay ve pratik bir şekilde hesaplama işlemi gerçekleştirilebilir.

Kredi Kartı Başvurusunda Bulunma Şartları:

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Kredi notunun risksiz grupta yer alması
  • Belgelenebilir gelire sahip olmak

Banka genellikle kredi kartı başvurularında belge talep etmez fakat müşteri bilgileri sistem üzerinden doğrulanamazsa gelir belgesi ya da SGK kaydı talep edilebilir. Bununla birlikte bankanın tercihi üzerine gelir olmasa da limiti düşük kedi kartı alınabilir. Tüm bunlar için banka ile görüşme sağlanır.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvuru işlemi yapabilmesi için banka başvuru formu doldurulur. Daha sonra banka müşteri bilgilerini inceleyerek başvuruyu değerlendirmeye alır ve başvuru onaylandıktan sonra kredi kartı müşterinin adresine postalanır. Kredi kartı müşteriye teslim aldıktan sonra internet şubesinden veya ATM’lerden şifre değişimi yapabilir. Mağazalarda, marketlerde ödeme yapabilir. ATM üzerinden nakit çekim yapabilir.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Bankanın müşteriye verdiği kart ile aylık limit civarında alışveriş yapılabilir. Kredi kartı kullanan müşterinin dikkat etmesi gereken en önemli şey borcu zamanı geldiğinde ödemek. Borçta sürekli bir şekilde yalnızca asgari tutar ödemek veya asgari tutardan daha az ödeme yapmak uzun vadede borcun ödenemeyecek miktarda artmasına yol açar. Borç 90 günden daha fazla ödenmezse müşteri hakkında yasal takip başlar.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı limiti, kart için başvurusunda müşterinin gelir gider beyanı doğrultusunda belirlenen harcanabilecek en üst miktardır. Örnek verilecek olursa, 4.000 ₺ limiti olan bir kartın en yüksek harcama tutarı 4.000 ₺’dir.

Kart Limiti Aşarsa Ne Olur?

Genel olarak kredi kartı limitinde aşma durumu söz konusu olduğunda kart işlemi reddedilir. Bunun nedeni kredi kartı yasasından kaynaklanır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Eksiye Düşer?

Müşterinin kullandığı kredi kartında belirlenmiş limiti aşması durumunda kredi kartında ki bakiye eksiye düşer.

Yorum Yap

Yorum Yap