İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Para Tasarrufu
  3. İşe Yarayan 5 Para Tasarruf İpucu

İşe Yarayan 5 Para Tasarruf İpucu

featured

Planlanmamış harcamalar ve ay sonu beklenmeyen masraflar birçok kişinin bütçesini çökertmektedir. Sizlere bahsedeceğim bu ipuçları ile para tasarrufunu nasıl yapabileceğinizi öğrenecek ve beklenmeyen giderlere karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacak. Bu yöntemleri uyguladığınızda bir önceki aya veya yıla göre gözle görülür tasarruf ve birikim yaptığınızı fark edeceksiniz.

1: İndirimleri Kovalayın

İndirimler, yaptığınız harcamaları olağanüstü bir şekilde düşürür. Acele ve hiç bakmadan yaptığınız harcamalar ay sonunda paranızın bitmesine neden olur. Bu kadar para nasıl bitti sorusunun yanıtı budur aslında. Birçok kişi parasının nasıl hızla azaldığını fark bile edememektedir.

Örneğin; sinemaya indirimli tutarlardan gidin. Banka kartları veya telefon hatları yarı yarıya indirim yapabilmektedir. Yada bunun için kuponlar satılabilmektedir.

2: Yürüyüş Yapın Kendinize Zaman Ayırın

Saatlerce evde oturup televizyon ve aydınlatma için elektrik harcayacağınıza, belirli rutinlerle yürüyüşlere çıkın. Yürüyüş her anlamda sizi zinde tutacak ve sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır. Eğer spor salonu üyeliğiniz varsa, sadece yürüyüş ve zaman geçirmek için gidiyorsanız, bu üyeliğinizi de iptal ettirin. Her gün dışarıda yapacağınız yürüyüş yeterli olacaktır.

3: Toptan Alışveriş Yapın

İhtiyaçlarınızı kesinlikle küçük küçük sürekli almayın. Toptan alarak büyük karlar edebilirsiniz. Marketlerden veya toptancılardan bu şekilde alışveriş yaparak para tasarrufu hedefinizde önemli bir adım atmış olursunuz. Eskiden annelerimiz evlere alışveriş yaparken aylık yaparlardı. Hatta patates, un, soğan gibi gerekli ana ihtiyaçları çuvalla alarak 2-3 aylık ihtiyaç giderilmiş olurdu.

4: Ek Para Kazanacağınız Yöntemler Bulun

Hobilerinizden veya yapmaktan zevk aldığınız işlerden ekstra para kazanmayı düşünebilirsiniz. Bu kazançları internet üzerinden ve evden almanız mümkündür. Çok takipçisi olan sosyal medya hesaplarınız varsa E-ticaret yapabilir veya yazmaktan hoşlanıyorsanız reklam yayınlayacağınız bir blog hazırlayabilirsiniz. Böylelikle para biriktirmek için ekstra gelir sağlamış olursunuz. Bu tarz ek işlerden bazen ana işinizden daha çok kazanmanız mümkün olabilmektedir.

Mutlaka Okuyun: Pasif gelir yöntemleri ile evde para kazanın

5: Para Harcadığınız Küçük Şeylere Dikkat Edin

Sürekli harcama yaptığınız küçük şeyler varsa bunları tekrar gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Her gün dışarıda yediğiniz poğaçalar, içtiğiniz çaylar veya zevki yaptığınız ancak gerekli olmayan harcamalar bütçenizi uzun sürede etkiler. Her gün bu durum tekrarlanıyorsa büyük oranda etki etmesi mümkündür. Para tasarrufu yapmak ve hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız bazı şeylerden vazgeçmeniz gerekebilir.

Her gün dışarıda poğaça yemeyin ve çok fazla çay içmeyin. Bu hem sağlıksız hem de bütçeye zarardır. Kahvaltınızı kesinlikle evinizde yapın. Dışarıda yemeğe verdiğiniz parayı da kumbaranıza atar ve güzel bir başlangıç yapmış olursunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap