1. Ana Sayfa
  2. Para Tasarrufu
  3. Finansal Hedefler Nasıl Belirlenir?

Finansal Hedefler Nasıl Belirlenir?

featured

İrade ve düşünce kararlılığı ile finansal hedefleri belirlemek ve uygulamak oldukça kolaydır. Peki, finansal hedefler nasıl belirlenir? Öncelikle hedefler konusunda açık olunmalıdır. Hedef net olarak belirlenmelidir. Belirlenen hedefe parasal bir değer verin. Böylece gelecekte hedeflediğiniz her şeyi listeleyip hepsine belirli bir değer vermiş olacaksınız. Hedefleri gerçekçi tutmak önemlidir. Gelecekte finansal hedef belirlerken mutlaka enflasyonu hesaba katmalısınız. Belirlediğiniz hedefleri kısa ve uzun vadeli olarak ayırmalısınız. Finansla hedefleriniz ulaşmak için sağlıklı tasarruflar ve akıllı yatırımlar yapmalısınız.

Bilinmeyen tasarruf yöntemleri

Sizler için bilinmeyen tasarruf yöntemleri kapsamında değerlendirebileceğiniz yöntemleri derledi. Bunlardan ilki, satıl almak için hızlı karar vermeyin. Elinizde olanları tutumlu kullanmayı deneyebilirsiniz. Online alışverişlerde kredi kartı kullanmayın. Sebze meyve alışverişiniz pazardan yapabilirsiniz. Ayda bir kez, bir hafta boyunca vejetaryen yiyecekler seçin. Bütçeniz için oldukça ekonomik olacaktır. Çok gerekli olmayan şeyleri satın almayın. Bazen sadece nakit para harcamayı deneyin. Ayrıca, kendinize haftalık tasarruf planı oluşturabilirsiniz.

Tasarruf ve Birikim

Para biriktirmek için tasarruf edilecek ilk adımı atmak önemlidir. Tasarruf ve birikim için ilk adımdan sonraki adımlar daha kolay gelecektir. Para biriktirme ve tasarruf etmek için küçük ama önemli birçok yöntem bulunur. Tasarruf yöntemlerini uygulayarak finansal hayat daha iyi duruma gelir. Yöntemleri düzenli olarak uygulamak gerekir. Basit gibi görünen birçok yöntemi çaba sarf ederek uygulamak uzun vadede büyük ölçüde tasarruf edilmesini ve böylece birikim tapılmasını sağlayacaktır.

Nelerden Tasarruf Edebiliriz?

Tasarruf edebileceğimiz birçok alan bulunmaktadır. Nelerden tasarruf edebiliriz? Evde, gıda alışverişlerinde, ulaşımda, giyim, kişisel bakım ve eğlence masraflarında ve aile giderlerinde çeşitli yöntemlerle tasarruf edebiliriz. Ev hayatı için öncelikle daha küçük bir evde yaşanabilir. Daha az ve kullanışlı eşyalar alınarak tasarruf edilebilir. Evde gereksiz akan muslukları ve gereksiz yanan ampulleri kapatabilirsiniz. Televizyon, bilgisayar gibi elektronik aletleri kullanmadığınız zaman fişini çekebilirsiniz. Ev aletleri enerji tasarruflu alınabilir. Dışarıda yemek masrafı yapmak yerine evde yemek yemeyi tercih edebilirsiniz. İş yeriniz yakınsa yürüyerek gidebilirsiniz. Toplu taşıma kullanmak tasarruf etmek için önemli bir yöntemdir. Araba kullanıyorsanız yakıtı düşük modelleri tercih edebilirsiniz. Giyim alışverişlerinde kredi kartı kullanmayın. Eski kıyafetler atmak yerine değerlendirebilirsiniz. Giymediğiniz giysileriniz varsa satabilirsiniz. Sinemaya gitmek yerine evde film izleyebilirsiniz. Kişisel giderleriniz için zorunlu olanlara öncelik verebilirsiniz. Pahalı etkinlikler seçmeyiniz. Spor salonuna masraf harcamak yerine açık havada spor yapabilirsiniz. Ailece sağlık harcamacınız için fon oluşturabilirsiniz.

Tasarruf Taktikleri Nelerdir?

Hem zamandan hem paradan tasarruf edecek oldukça basit taktikleri günlük yaşamınızda rahatça uygulayabilirsiniz. Her şeyden önce kazandığınız tutardan çok, kazandığınız parayı nasıl harcadığınız önemlidir. Bu yüzden paranızı harcadığınız yerlerin bir listesini yapabilir ve gereksiz masraflardan kaçınabilirsiniz. Tasarruf taktikleri kapsamında bankacılık işlem ücretlerine dikkat edebilirsiniz. Zorunlu olan ödemelerinizi banka eft ücreti alacağı için, şubeden eft ya da havale işlemleri yapmak yerine internet ya da ATM’leri deneyebilirsiniz. Tatilinizi birkaç ay önceden ve hafta içi olacak şekilde planlamak oldukça tasarruflu olacaktır. Ödenmeyen borçlar yapılandırılabilir.

Maaştan Tasarruf Nasıl Yapılır?

Maaştan tasarruf nasıl yapılır? Maaştan tasarruf yapmak için bazı yöntemler uygulanabilir. Kumbara edinebilir ve her gün belirli bir miktar koyulabilir. Ayrıca maaşınızı gereksiz masraflara harcamamaya özen gösterebilirsiniz. Maaşınızdan yapacağınız harcamalar zorunlu ödemeler olabilir. Cep telefonunuz son model olmak zorunda değil. Tatile tatil sezonu yerine sezon sonu çıkabilirsiniz. Tatili çok önceden planlamak oldukça avantajlı olacaktır. Dışarıda para harcamak yerine ev partisi verebilir evde daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Sürekli kuaföre gitmek yerine evde saçlarınızı boyayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap