İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Para Tasarrufu
  3. Doğalgaz Faturanızı Düşürecek En Etkili 5 Yol

Doğalgaz Faturanızı Düşürecek En Etkili 5 Yol

featured

Kışın gelmesiyle birlikte, kombilerin kalorifer ısı derecelerini yükseltmeye başladık. Artan doğalgaz faturalarına karşı tasarruf yöntemleri de bir hayli araştırılmaya başlandı. Doğalgazda tasarruf nasıl sağlanır ve nelere dikkat etmeniz gerekir? Bu konuda sizi aydınlatacak en etkili 5 yolu açıklayayım.

1: Kombiyi Sürekli Aç Kapa Yapmayın

Günlük evin dışındaki rutin ve kısa işlerinizde kombinizi sürekli aç kapa yapmayın. Evden bir kaç günlüğüne ayrılacaksanız, kombiyi kapatmak bu durumda mantıklıdır. Ancak bunun dışında, kapattığınız kombiyi tekrar aktif hale getirdiğiniz vakit, evin tekrar ısınması için kombi çok daha fazla enerji harcayacaktır. Sürekli kombiyi açıp kapatan kişilerin faturaları bu nedenle yüksek gelir. Bu gibi durumlarda kombiyi düşük sıcaklıklarda çalıştırmak mantıklı olacaktır.

2: Kombi Dışarıda İse Boruları Soğuğa Karşı Yalıtın

Çoğu kişinin kombisi balkona montaj yapılmıştır. Buda kışın sürekli soğuğa maruz kalmasına neden olmaktadır. Kesinlikle kombi açıkta olmamalı, dışarıda bir kabin içerisinde yer almalıdır. Bunun dışında, kombinin dışarıda kalan borularını yalıtmak, suyun daha uzun süre sıcak kalmasına ve daha az soğumasına neden olacaktır. Doğalgaz faturasını düşürmek için oldukça faydalı bir uygulama olur. Borular için yalıtım malzemesini kendiniz satın alın ve uygulamayı kendiniz yapın. Aldığınız yalıtım malzemesi ile boruları sararak basit bir şekilde yalıtım yapabilirsiniz.

3: Peteklerin Önünü Kapatmayın

Bazı kişiler farkında olmadan peteklerin önünü ev eşyaları ile kapatmaktadır. Bu durumda petekler, ısıyı istenilen şekilde yayamaz. Isının çoğunu önündeki eşya emer ve ısıyı engeller. Bu nedenle peteğin önünde biraz boşluk bırakmak şarttır. Böylelikle ısının yayılması daha rahat olur ve evin ısınması çok daha çabuk gerçekleşir. Buda doğalgaz faturasına olumlu bir şekilde yansır.

4: Peteklerin Arkasına Isı Yalıtım Malzemesi Koyun

Çok fazla dikkat edilmeyen ancak çok önemli olan bir diğer nokta budur. Petekler duvara yakın olur ve özellikle ısı yalıtım olmayan evlerde, ısının çoğu dışarı çıkar ve duvarın soğuk olması olumsuz bir etki yaratır.

Doğalgazda tasarruf nasıl yapılır diyenlerdenseniz ve hemen etki edecek uygulamalar arıyorsanız ilk yapmanız gerekenlerden birisi budur. Ancak evinde ısı yalıtım bulunan kişilerin yapmasına gerek yoktur. Soğuk kış günlerinde dışarıdan vuran soğuk duvarlarda neme ve buza neden olur. Peteklerde çalışarak bir yandan ısı kaybı yaşanır. Yalıtımı olan evlerin daha az enerji ile çok ısınmasının nedeni budur. Çünkü ısı kaybı minimum düzeyde olur.

5: Güneş Varken Perde Açın, Akşamları İse Kalın Perde Kullanarak Kapatın

Gündüzleri evin içine vuran güneş ışının ne kadar etkili olduğunu herkes bilir. Evin daha sıcak olmasını, ısınında daha geç kaybolmasını sağlar. Bunun dışında geceleri açık olan camlardan daha fazla ısı kaybı olduğunu çok kişi bilmez. Geceleri kalın güneş perdelerini çektiğiniz zaman, içerdeki ısı daha fazla yayılır. Açık olan camlardan ısının kaybolması çok daha kolay olmaktadır. Küçük ama önemli bir ayrıntıdır.


Sonuç: Doğalgazda nasıl tasarruf yapılır ve daha enerji ile nasıl daha çok ısınırsınız?, şimdi daha çok bilgilendiniz. Maddeleri hemen uygulamaya başlayarak doğalgaz faturasında tasarruf edebilirsiniz. Senelik kombi ve petek bakımlarınızı da ihmal etmeyi unutmayın. Şayet, peteklerin ısınmasını yarı yarıya düşürebilen bir durumdur.

Yorum Yap

Yorum Yap