İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Para Tasarrufu
 3. 10 İnanılmaz Tasarruf Yöntemi

10 İnanılmaz Tasarruf Yöntemi

featured

Hayatın her alanında tasarruf fikirleri uygulanabilir. İnanılmaz tasarruf yöntemleri ile bütçenizi ve zamanınızı çok iyi ayarlayacak fırsatlar elde edersiniz.

1: Zamandan tasarruf, en etkili tasarruftur

Zaman kuşkusuz geri gelmeyen tek şeydir. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız ve çoğumuz geçmişte birçok pişmanlıklar yaşarız. Yapmadıklarımız veya yapamadıklarımız bizi çok rahatsız edebilir. Bunların hepsini bir kenara atarak, bundan sonra zamanınızı etkili ve faydalı bir şekilde geçirebilirsiniz. Uyuşukluk ve boş işlerden uzak durarak, planlı, projeli çalışmalar yürütebilir sonuç olarak mutlu olacağınız işler başarabilirsiniz.

Zamandan tasarruf etmenin en etkili yolları arasında, kuşkusuz ”Düzen” vardır. Hayatınızı ve yapacaklarınızı düzene sokarak bunu başarabilirsiniz. Düzene sokmak için ise;

 • Sabahları erken uyanmayı huy haline getirin
 • İşlerinizi ertelemeyin, her zaman yerinde ve zamanında yapın
 • Bir işinizi bitirmeden diğerine asla başlamayın
 • Hiç bir işinizi yarıda bırakmayın
 • Spora başlayın, hayatınızı büyük ölçüde düzene sokar

2: Evde tasarruf yöntemleri

Evde tasarruf yapmanın püf noktaları bulunmaktadır. Bunlara dikkat ederek, aylık faturalarınızı düşürebilir ve maaşınızdan daha fazla parayı birikim yapabilirsiniz. Ne kadar maaşınız ve geliriniz olursa olsun, tasarruf etmek hem dünya hem de sizin için çok güzel bir davranıştır. Evde bilinmeyen tasarruf yöntemlerini listeyeleyim;

 • Eski bir televizyonunuz var ise, LED televizyonlara geçerek, çok TV izleyen bir ailede iyi bir tasarruf sağlarsınız
 • Evin çevresi ve içinde yer alan bütün ampulleri LED ampuller ile değiştirin. Oldukça etkili tasarruf yöntemleri arasında yer alır
 • Klozet sık sık kullanılıyor ise, en küçük lavabo ihtiyaçlarında bile sifonu tamamen çekmeyin. Yeteri kadar su harcayın. Su faturanızı oldukça düşürecektir.
 • Büyük bir bahçeniz var ve her gün suluyorsanız, kendi imkanlarınız ile damla sulama yapabilirsiniz. Hem zamandan tasarruf hem de sudan tasarruf edersiniz. Hem de çok büyük oranda

3: Maaştan tasarruf nasıl yapılır

Maaştan tasarruf etmek, ileriye dönük hayaller için büyük fırsatlar yaratır. Veya hep o almayı istediğiniz eşya, otomobil ev hayalinizi gerçekleştirme imkanınıza daha da yaklaştırır. Para tasarrufu, birikim yapmak için şarttır. İyi bir maaşınız var ve birikim yapamıyorsanız muhtemelen harcadıklarınızın hesabını yapmıyor ve ihtiyacınız dışında çok harcama yapıyorsunuzdur. Elbette istediklerinizi yapın çok fazla kısmayın ancak çok gereksiz harcamalardan uzak durun. Kesinlikle bunu huy haline getirmeyin.

Para tasarrufu yaparak birikim istiyorsanız, maaşınızı alır almaz hesap kitap yaparak kalan miktar ile altın alın. Gram olur, yarım gram olur fark etmez. Aldığınız altınları açılmayan bir kumbarada biriktirin. Bakın bu çok etkili tasarruf yöntemleri arasında yer alır. Ayrıca bilinmeye tasarruf yöntemleridir.

4: Gereksiz gezilerden, yeme ve içmeden uzak durun

Gezmeyi çok seviyor olabilirsiniz. Gereksiz gezmelerden kastım, sürekli para harcatacak düzeyde gezilerdir. Çayınızı kahvenizi alıp bir sahilde oturabilir sevdiğiniz insanlar ile vakit geçirebilirsiniz. Ancak sürekli para harcatacak düzeyde olan gezilerinizi daha az yapın. Hem daha az yapacağınız bu gezilerden elde ettiğiniz birikim ile, senede bir çok güzel ve keyifli tatile çıkabilirsiniz.

5: Ek işler ile birikiminizi arttırabilirsiniz

Tasarruf denildiğinde sadece aklınıza elinizde olanı tasarruf etmek gelmesin. Elinizde olana ekstra katkılarda bulunmakta bir tasarruf sayılmaktadır. Hem ekonomik imkanlarınızı hem de rahatınızı oldukça arttıracak bir yöntemdir. Yaptığınız iş kolay ve çok yorucu değil ise, ek bir işe başlayabilir veya evden kendiniz ek işler yürütebilirsiniz. Bu alanlarda, yeteneğiniz veya tutkunuz var ise kesinlikle gerçekleştirmekten ve denemekten korkmayın.

İnternetten ek iş yapma kafanıza yatıyorsa bununla alakalı, İnternetten para kazanmanın en iyi yolu isimli makaleme göz atabilirsiniz.

6: Sürekli dışarıdan yemek söylemek kötü bir alışkanlıktır

İnanın bu alışkanlık bağımlılık yapar. Bir süre sonra artık evinizde hiç yemek yemediğinizi fark edersiniz ve bu durum bütçenizi oldukça sarsabilir. İlk başlarda çok etki etmese de aya vurduğunuz zaman 1-2 gram altını yemeğe harcadığınızı fark edersiniz.

Evde tasarruf yapmanın püf noktaları arasında, yiyecek ihtiyaçlarınızı evinizde kendiniz halletmenizde yer alır. Aylık veya iki haftalık mutfak ihtiyaçlarınızı marketten veya pazardan temin ederek bu kötü alışkanlığınızı durdurabilirsiniz. Sağlık açısından da kötü bir etki bırakabilir.

7: Aracınız var ise gereksiz sanayi masrafları size üzebilir

Aracı olan kişilerin en büyük yaptığı hatadır aslında. Bilinmedik ustalara aracı emanet edip, her dedikleri parçayı değiştirmek ve masrafı yapmak. Bu konuda araç sahiplerinin yarısından fazlası hatalar yapmakta ve bütçelerini sarsacak masraflar ödemektedirler. Öncelikle aracınızın bir sorunu var ise kendiniz araştırın ve sorunun nedenini öğrenmeye çalışın. Para tasarrufu yapmak istiyorsanız bu önemli bir ayrıntıdır. Arabanızın Facebook gurubunu bularak sorununuz hakkında paylaşım yapabilir ve bilgili kişilerden yardım alabilirsiniz.

Google’dan araştırma yaparak yorumları iyi bir ustaya gidin. Bu şekilde yaptığınızda, gerçekten hakkıyla çalışan bir ustaya denk gelecek ve saçma sapan masraflardan kurtulacaksınız. Benim oldukça fazla tanıdığım var ustalardan sorun yaşayan ve 10 liralık masrafı 1000 liraya çıkartan.

8: Gereksiz faturalar

Etkili tasarruf yöntemleri arasında oldukça büyük öneme sahiptir. Özellikle gereksiz telefon faturalarından bahsedelim. Ev faturaları konusuna yukarıda değinmiştik zaten.

Birçok kişinin hattı faturalıdır. Birçoğu da, paketlerinde yer alan konuşma, mesaj veya internet paketlerinin yarısını bile harcayamamaktadır. Bu durumda evinizde internet var ise, düşük GB olan paketlere geçmenizi tavsiye ederim. Ayrıca konuşma paketinizi de çok kullanamıyorsanız ona göre alt paketleri tercih ederek faturanızı hafifletebilirsiniz. Buda aylık cebinizden çıkacak tutarı azaltır. Evinizde herkes faturalı hat kullanıyorsa hepinizin bu durumda yapacağı fatura tasarrufu, bütçenize çok katkı sağlayacaktır.

9: Üst üste taksitli ürünler satın almak sizi zora sokar

Taksitli pahalı telefonlar, taksitli nakit avanslar ve diğer ürünler sizi uzun vadede zora sokar. Bilinmeyen tasarruf yöntemleri öğrenmek istiyorsanız özellikle bu değindiğim konuya dikkat etmelisiniz. Bir taksitiniz bitmeden diğerine başlamak, ödeyebileceğinizden çok daha fazla taksitli ürünlere girmek ve özellikle elden taksitli adı altında fahiş fiyatlardan ürün satan yerlerden sürekli bir şeyler almak bütçenizi yorar.

İlle de taksitle bir ürün alacaksanız ihtiyacınız olan ürünlere yönelin ve iyi araştırın. Bazı büyük firmalar belli dönemlerde büyük indirimler yapabilmektedir. Bu tarz durumları yakalayıp ihtiyaçlarınızı karşılarsanız çok daha karlı olursunuz. Size taksitle ürün kesinlikle almayın demiyorum ancak gereksiz taksitlere kesinlikle girmeyin. 12-24 aylara böldürdüğünüz ve sürekli aldığınız ürünler maaşınızın büyük bir bölümünü esir alabilir.

10: İndirimli ürünler yakalayın, internet mağazalarını kullanın

İhtiyaçlarınızı alacağınız zaman, indirim yakalamanız sizin büyük oranda etkili tasarruf etmenizi sağlar. İnternet siteleri, mağazalar ve hatta pazarlar gezilerek ihtiyaçlarınızı uyguna bulduğunuz zaman temin edin. Bulur bulmaz ilk gördüğünüz yerden alır ve sonrasında çok daha uyguna başka yerlerde görürseniz oldukça üzülebilirsiniz.

10 inanılmaz tasarruf yöntemleri sadece kişiye özel değil aileye de özel uygulanabilir. Aile içerisinde bu yöntemler büyük oranda para tasarrufu sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap